Blog Post

نکاتی درباره کم‌شنوایی و استفاده از سمعک


کم‌شنوایی یکی از مشکلات شایع در بین افراد به‌شمار می‌روند که متخصص شنوایی سنجی آن را بررسی و درمان می‌کند . گوش انسان از سه قسمت گوش خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده که گوش خارجی وظیفه انتقال صدا از پرده گوش به بخش میانی را بر عهده دارد تا اصوات را به حلزون داخلی گوش منتقل شوند و پس از دریافت آن‌ها توسط گوش داخلی به تحریکات الکتریکی تبدیل شده تا از طریق عصب گوش به مغز ارسال شوند. بخش‌های گوش از اهمیت و ارزش بالایی برخوردارند و آسیب به هریک از بخش‌های آن، ضربه شدیدی به مکانسیم شنوایی انسان وارد کرده و آن را به کم‌شنوایی یا ناشنوایی مبتلا می‌کند.

کم شنوایی حسی عصبی سلامت شنوایی درمان کم شنوایی انواع سمعک

انواع کم‌شنوایی

کم‌شنوایی بیماری است که می‌تواند در هر سنی با توجه به مشکلاتی برای افراد رخ دهد. کم‌شنوایی با توجه به میزان شدت و آسیب به قسمت‌های گوش انواع مختلفی دارد که باید به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کرد وعبارتند از:

 

کم‌شنوایی هدایتی یا انتقالی

این نوع کم‌شنوایی معمولا بر اثر آسیب به مسیر حرکت صدا در حلزون گوش رخ می‌دهد و همین‌طور هر گونه ضربه و فشار به گوش خارجی باعث ایجاد کم‌شنوایی انتقالی می‌شود. همچنین افزایش جرم گوش به ویژه در سالمندان باعث شده تا مجرای گوش بسته شده و کم‌شنوایی انتقالی رخ دهد. این نوع کم‌شنوایی معمولا با رعایت نکات دارویی و مدتی استفاده از سمعک قابل درمان است.

 

کم‌شنوایی حسی عصبی

کم‌شنوایی حسی عصبی یکی دیگر از انواع کم‌شنوایی است که در آن معمولا سلول مویی حلزون و یا عصب شنوایی گوش آسیب می‌بیند. حلزون گوش معمولا بر اثر اصوات شدید و بلند دچار آسیب شده و همین‌طور پیر گوشی یکی دیگر از دلایل بروز کم‌شنوایی حسی و عصبی است. این نوع کم‌شنوایی معمولا مانند کم‌‎شنوایی انتقالی به راحتی قابل درمان نیست؛ بنابراین افراد مبتلا به این کم‌شنوایی باید به مدت طولانی از سمعک استفاده کنند و تحت درمان ادیولوژیست قرار گیرند.

 

درمان کم‌شنوایی با استفاده از سمعک

کم‌شنوایی راهکارهای درمانی زیادی ندارد اما یکی از مطمئن‌ترین آن‌ها سمعک است. سمعک ابزار الکترونیکی کوچکی است که با استفاده از ابزارهای تعبیه شده داخل آن اصوات محیط اطراف را جمع‌آوری کرده و مطابق با میزان کم‌شنوایی فرد آن‌ها را تقویت می‌کند. سمعک راهکار درمانی موقتی است یعنی تا زمانی که فرد سمعک را در داخل گوش قرار می‌دهد می‌تواند

 

پرکاربردترین انواع سمعک

سمعک با توجه به تکنولوژی، اندازه و قدرت جمع‌آوری و قابلیت‌هایی که دارد به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود که پرکاربردترین آن‌ها عبارتند از:

 

سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال یکی از پیشرفته‌‎ترین انواع سمعک محسوب می‌شود که  از طریق کامپیوتر برنامه ریزی می‌شود. سمعک دیجیتال نسبت به سایر سمعک‌ها از مزایای زیادی برخوردار است. تکنولوژی سمعک دیجیتال باعث شده تا فرد دیگراصوات مزاحم و نویز صدا نشنود؛ چرا که این سمعک با توجه به محیط اصوات را تقویت کرده و از ورود نویز صدا به گوش داخلی جلوگیری می‌کند. همچنین سمعک دیجیتال قابلیت اتصال به تلویزیون و اپلیکیشن‌های موبایل را نیز دارد.

 

کم شنوایی حسی عصبی سلامت شنوایی درمان کم شنوایی انواع سمعک

سمعک هوشمند

سمعک هوشمند نوعی دیگر از انواع سمعک است که قابلیت‌های بیشتری نسبت به سمعک دیجیتال دارد. سمعک هوشمند علاوه بر برنامه ریزی توسط کامیپوتر می‌تواند صداها را در هر محیط تشخیص دهد. سمعک هوشمند مطابق با ساختار گوش انسان طراحی شده و فرد کم‌شنوا را دچار گوش درد نمی‌کند. همچنین سمعک هوشمند وزوز و نویز اصوات را کنترل کرده و گفتار را ردیابی می‌کند.

 

نحوه دریافت سمعک

فرد کم‌شنوا ابتدا باید به کلینیک‌های شنوایی سنجی مراجعه کرده و پس از انجام آزمون‌های مخصوص اعم از ادیومتری و تمپانومتری، میزان افت شنوایی او بررسی شود. پس از مشخص شدن افت شنوایی فرد، ادیولوژیست با توجه به آن سمعک مناسبی تجویز می‌کند. معمولا بیشتر افراد از سمعک‌ دیجیتال یا هوشمند استفاده می‌کنند؛ اما چناچه فرد افت شنوایی پاینی داشته باشد می‌تواند سمعک نامرئی و پشت گوشی که میزان تقویت صدای پایین‌تری دارند را نیز به کار ببرد. از طرفی بعضی از بیماران ممکن است علاوه بر مشکلات کم‌شنوایی با اختلالات بینایی نیز مواجه باشند که در این صورت می‌توانند از سمعک عینکی استفاده کنند. کارکرد سمعک عینکی مانند سمعک دیجیتال است اما در نوع طراحی با یکدیر متفاوت هستند. سمعک عینکی روی دسته عینک قرار گرفته و به وسیله میکروفونی با داخل گوش ارتباط  برقرار می‌کند. سمعک عینکی با توجه به قالب گوش فرد طراحی و ساخته می‌شود.

 

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

About sungraph

Related Posts