Blog Post

سطح مبادلات تجاری بین تهران و عشق آباد را توسعه می دهیمبه گزارش سان گراف و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی که روز سه شنبه و پس از امضای ۱۳ سند همکاری میان ایران و ترکمنستان سخن می گفت، با ابراز خرسندی از حضور در ترکمنستان در ایام جشن نوروزی اظهار کرد: مذاکرات بسیار سازنده و مفیدی در بالاترین سطح میان مقام های دو کشور برگزار شد.

رییس جمهور افزود: فهرست همه مواردی را که در ظرفیت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دو کشور است، مورد بررسی و بازبینی قرار دادیم و در همه زمینه ها بحث های مورد علاقه را مطرح و تصمیمات خوبی به نفع دو کشور و دو ملت اتخاذ کردیم.

روحانی با اشاره به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی دو ملت ایران و ترکمنستان در کنار حسن همجواری که بر روابط دو کشور حاکم است، گفت: مصمم هستیم از همه ظرفیت های موجود برای توسعه و تعمیق همکاری های مشترک بهره بگیریم.

رییس جمهور به توافقات دو کشور در حوزه های انرژی و حمل و نقل و ترانزیت اشاره کرد و افزود: ایران و ترکمنستان دو کشور توانمند در زمینه انرژی هستند و در مذاکرات تصمیم گرفته شد که همکاری های خود را در این حوزه بیش از پیش ارتقاء دهیم.

وی همچنین تصریح کرد: ترکمنستان و ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی که از آن بهره مند هستند به عنوان دو دروازه مهم برای آسیای مرکزی و آب های آزاد جنوب محسوب می شوند و می توانند ترانزیت منطقه را هم تسهیل کنند.

رییس جمهور با اشاره به افتتاح پل سرخس و نقش آن در تعمیق همکاری های تجاری اظهار کرد: با رفع مشکلات مرتبط با حمل و نقل، همکاری های دو کشور نیز بیش از پیش تسهیل و زمینه فعالیت گسترده تر بخش های خصوصی دو کشور نیز هموارتر می شود.

ایجاد خط جدید انتقال برق از سرخس به مرو با کمک شرکت های ایرانی

روحانی با بیان اینکه میزان مبادلات تجاری امروز دو کشور با توجه به ظرفیت های گسترده ای که وجود دارد، مطلوب دو کشور نیست، تصریح کرد: باید سطح مبادلات تجاری را توسعه دهیم و در همین راستا خط جدید انتقال برق از سرخس به مرو با کمک شرکت های ایرانی ایجاد خواهد شد.

رییس جمهور افزود: شرکت های ایرانی فعال در بخش حمل و نقل و جاده نیز در اجرای دو طرح مهم جاده عشق آباد به ترکمن آباد و سرخس به تجن همکاری خواهند کردند.

روحانی، سواپ گاز و همکاری در حوزه انرژی در دریای خزر را از دیگر موارد گفت وگو در مذاکرات مشترک برشمرد و اظهار کرد: در زمینه صادرات اتوبوس به ترکمنستان و در کنار آن، تقویت همکاری های دو کشور در حوزه های فرهنگی، علمی و فناوری های نوین نیز گفت وگو شد.

رییس جمهوری به مسایل منطقه ای و بین المللی مورد گفت وگو در مذاکرات مشترک اشاره کرد و گفت: همچنین درباره مبارزه با تروریسم، راههای تقویت ثبات و امنیت منطقه و همچنین برنامه های نوعدوستانه تبادل نظر کردیم و در مجموع توافقات خوب و گسترده ای میان دو کشور حاصل شد که اجرای این توافقات می تواند سطح همکاری های دو کشور را بیش از پیش ارتقاء دهد.

روحانی، ترکمنستان را کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران خواند و تاکید کرد که دو کشور باید از ظرفیت های گسترده خود در مسیر گسترش همکاری های مشترک بهره بگیرند و این خواست دو ملت است.

تحکیم دوستی ترکمنستان و ایران برای ما اهمیت بالایی دارد

رییس جمهور ترکمنستان نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه کشورش مصمم است روابط با تهران را در همه زمینه ها گسترش دهد، گفت: مذاکرات سطح بالای دو کشور، در فضایی دوستانه، برادرانه و شفاف و توام با احترام متقابل و حسن همجواری برگزار شد.

«قربان‌قلی بردی‌محمداف» افزود: تحکیم دوستی ترکمنستان و ایران برای ما اهمیت بالایی دارد و من فرصت را مغتنم شمرده و از دکتر روحانی به خاطر تلاش هایی که در راستای توسعه همکاری های مشترک داشته اند، قدردانی می کنم.

وی امضای ۱۳ سند همکاری و بیانیه مشترک را در راستای منافع دو ملت ایران و ترکمنستان برشمرد و تاکید کرد با اجرای این توافقات، همکاری های دو کشور در همه عرصه ها بیش از پیش گسترش می یابد.

به گزارش سان گراف، حسن روحانی رییس جمهور ایران به دعوت رسمی روسای جمهوری ترکمنستان و آذربایجان صبح امروز (سه شنبه) در صدر یک هیات بلند پایه، تهران را به مقصد عشق آباد ترک کرد و پس از آن عازم باکو پایتخت جمهوری آذربایجان می شود.

«محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهور و «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رییس جمهور، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت، «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی، «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو رییس جمهور را در این سفر همراهی می کنند.

About sungraph

Related Posts