Blog Post

باید ترامپ را مجاب کنیم در برجام بماندعلیرضا محرابی به نیوزنگار سان گراف گفت: مشخص است که اروپا با ایالات متحده آمریکا دارای ائتلاف استراتژیک است و همکاری های تجاری و سیاسی بین دو طرف در سطح بالایی قرار دارد. چنین مناسباتی باعث می‌شود درموردی مانند برجام؛ اگر آمریکایی ها بخواهند فشاری به کشور مقابل  وارد کنند، اروپا مانند یک شهروند برای آمریکا عمل کنند.

محرابی اضافه کرد: در نتیجه اروپا به جای اینکه منافع ایران در برجام را محافظت کند، نفع آمریکا را در نظر خواهند گرفت، اما نکته مهم  که در معاهدات و قراردادها  با کشورهای اروپایی و آمریکا باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر خروجی  از توافق صورت گیرد، پیامدهای آن خروج متوجه خارج شونده گردد و خارج شونده هزینه های خروج را تقبل کند و متعهد به پرداخت خسارت باشد.

محرابی گفت: در حوزه برجام یک نقص جدی وجود دارد؛ در صورت خروج آمریکا یا اروپا تعهد و جبران خسارت خاصی برای آنها دیده نشده است. آمریکا مدعی است در بحث برجام قصد ما از کلمه «لیفت»،  تعلیق برنامه های هسته ای نبوده؛ بلکه ایران باید تاسیسات اتمی خود را به صورت کامل متوقف کند و حتی دامنه برجام به سایر نیز سرایت می کند. اروپا نیز در چنین وضعیتی، به جای اینکه در مقابل این ادعا واکنش جدی نشان دهد، عملا در دایره بازی آمریکا قرار گرفته است.

این کارشناس مسایل سیاسی گفت: من فکر می‌کنم آینده برجام با توجه به جمیع جهت گیری ها که امروز انگلستان، فرانسه و آمریکا در ارتباط با یکدیگر دارند، آینده خوشایندی نخواهد بود؛  ما باید آمادگی لازم را داشته باشیم؛ تا اگر آمریکا تصمیم به خروج از برجام گرفت همکاری موثری هم از سوی اروپا دیده نشد، بتوانیم واکنش موثری نشان دهیم.

دامنه برجام نباید به سایر موضوعات کشیده شود

محرابی اضافه کرد: دامنه برجام نباید به سایر موضوعات کشیده شود؛ اگر قرار باشد در مورد حوزه‌های موشکی، نظامی و …. هم بحث شود، استقلال سیاسی، نظامی و رفتاری کشور لطمه می خورد.

محرابی در خصوص حفظ برجام گفت: ما نمی‌توانیم برجام را حفظ کنیم، خوش بینی است اگر فکر کنیم؛ این اتفاق می افتد. آمریکا باید مجاب شود که در برجام، در حوزه فعالیت های هسته ای توافق صورت گرفته است.

محرابی اضافه کرد: طبعا اگر بنا باشد تصمیمی گرفته شود، آمریکا و اروپا باید تصمیم بگیرند؛ توان ایران برای حفظ برجام محدود است. خروج از برجام، واقعیتی است که احتمال وقوع آن وجود دارد، در صورت خروج آمریکا و اروپا از این توافق،  برجام برگه کاغذی بیش نخواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: در این رابطه لازم است جمهوری اسلامی ایران استراتژی خود بعد از خروج احتمالی دیگر طرفها از برجام را از همین حالا به صورت تلویحی به آنها اعلام کند تا متوجه شوند اگر این اتفاق بیفتد، ایران در خصوص تعهدات هسته ای خود، مانند قبل برخورد نخواهد کرد.

محرابی در خصوص امکان تاثیرگذاری ایران بر تصمیم ترامپ، گفت: صد در صد می توانیم، ما باید تلویحا اشاراتی به آنچه که در صورت خروج آمریکا و اروپا از برجام، اتفاق خواهد افتاد داشته باشیم و تمهیداتی که باید توسط  مسولان صورت بگیرد را اعلام و روی آنها تاکید کنیم. طبعا اگر این چنین عمل بشود شاید تا ۲۴ اردیبهشت که ترامپ باید تصمیم بگیرد، مجاب شود از برجام خارج نشود.

این ایران است که باید بگوید از برجام خارج می شود یا خارج نمی شود

این استاد دانشگاه اضافه کرد: آنها دست بالا را گرفته اند و خروج یا عدم خروج از برجام را به خود نسبت می دهند؛ در حالیکه این ایران است که در حوزه  تسلیحات و بحث های متعارف هسته ای فعالیتهای موفقی داشته و حال ما باید بگوییم خارج می شویم یا خارج نمی شویم، همانگونه که در قضیه کره شمالی آمریکا بحث مذاکره را مطرح کرده و این کره شمالی است که خروج یا عدم خروج از مذاکرات را تعیین می کند، اما آمریکا قضیه را برعکس کرده و بگونه ای بازنمایی می کند که آنها باید تصمیم بگیرند که از برجام خارج می شوند یا نمی شوند.

محرابی تصریح کرد: در معاملات حق فسخ قرارداد در صورت غبن، زیان  و غیره را تعیین می کنند؛ این ایراد بر برجام  وارد است، حق فسخ باید در نظر گرفته می شد، اما در برجام حق فسخ برای ایران در برجام لحاظ نشده است؛ عدم وجود حق فسخ برای ایران در برجام، باعث نگرانی می شود.

About sungraph

Related Posts