Blog Post

جهت گیری ایران رفع نیاز های هسته ای استدیاکو حسینی  در گفت و گو با نیوزنگار سان گراف  با اشاره به سیاست ایران در قبال توافق هسته ای، اظهار کرد: طبق آنچه اعلام شده و به اطلاع داخل و خارج رسیده است، ایران به تعهدات خود کاملا پایبند است و به طور متقابل این انتظار را هم دارد که همه طرف های این توافق چند جانبه به توافقات خود پایبند باشند.

این کارشناس مسائل بین المللی افزود: اخیرا هم صحبت هایی در مورد خروج آمریکا از برجام و گلایه های دولت ترامپ نسبت به برجام مطرح شده، که در واقع این گلایه ها به لحاظ حقوقی اعتبار ندارد، زیرا این توافق به امضای دولت آمریکا رسیده و مهم تر از آن، بخشی از قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل است.

وی تأکید کرد: همچنین ایران در آینده این جهت گیری را دنبال خواهد کرد که همه طرفین به تعهدات خود پایبند باشند و آنچه که امروز ما شاهد آن هستیم، ایران طبق گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی به همه تعهدات خود عمل کرده و طرفین دیگر، بارها و به اشکال مختلف این توافق را نقض و یا در جهت نقض آن حرکت کرده اند.

حسینی یادآور شد: در حال حاضر، فعالیت های هسته ای ایران رو به پیشرفت است، اما این امر به معنی نداشتن نقص و خلاء نیست؛ موضوع اصلی این است که جهت گیری اصلی ایران با توجه به وضعیت حاکم بر برنامه هسته ای ایران، رفع نیازهای اساسی برنامه هسته ای و ادامه رویکرد صلح آمیز در آینده است و از آنجایی که برنامه هسته ای ایران کاملا مستقل و متکی به نیروهای ایرانی است، هیچ نوع فشار اقتصادی و سیاسی قادر به متوقف کردن یا عقب راندن آن نیست. 

این کارشناس مسائل بین المللی تأکید کرد: نه تنها ایران؛ بلکه تمام کشور های جهان که به دانش هسته ای دست پیدا کردند، قابل بازگشت به عقب نیستند و این درست همان نقطه ای است که مورد پذیرش آمریکایی ها قرار نمی گیرد.

About sungraph

Related Posts