Blog Post

شکستن حرمت معلم، حرمت نظام تعلیم و تربیت را می‌شکندبه گزارش سان گراف، محمد بطحایی در مراسم «سپاس معلم»، اظهار کرد: به صورت ویژه از دو شهید بزرگوار یاد می کنم که مایه افتخار ما معلمان هستند یعنی شهید رجایی و شهید باهنر، هم‌چنین ضروری است که از معلم فیلسوف برجسته شهید مطهری یادی کنیم.  

وی ادامه داد: هر زمان صحبت از آینده و عاقبت به خیری در آینده می شود، مهم ترین عامل آموزش و پرورش و نقش آن در کودکی و نوجوان مورد توجه قرار می گیرد. ما اگر بخواهیم به مراتبی از حیات طبیبه که در سند تحول بنیادین آمده دست یابیم،  راهی جز تحول ندارد.

بطحایی با بیان اینکه باید به کیفیت آموزش و پرورش در دوره کودکی و نوجوانی توجه کنیم و معلم، مهم ترین رکن در ایجاد تحول است، گفت: صاحب نظران علوم تربیتی می گویند وضعیت فعلی مدارس را تجزیه و تحلیل کنیم می توانیم پیش بینی کنیم آینده چه ویژگی هایی خواهد داشت. تحول در آموزش و پرورش که یک ضرورت است اینگونه است که بتواند خود را با نیازهای فردی و اجتماعی تطبیق دهد.

بطحایی افزود: نیازهای نسل امروز به سرعت در حال تغییر است و باید همراه آن پیش برویم. هدف اصلی تحول همین انطباق است و معلم تاثیرگذارترین رکن است. هیچ تحولی رخ نمی دهد تا وقتی معلم نخواهد یا نتواند.

وی با بیان اینکه اگر معلم وارد گردونه تحول نشود، با شکست مواجه می شویم، تصریح کرد: تا کنون نیز دلایل شکست‌مان همین بوده است. نقطه عطف و توجه ما در تحول باید معلم و در بخش شایستگی ها و انگیزش و خواستن از سمت معلم باشد. ما در این عرصه در سال های اخیر شاهد هستیم که یکی از مهم ترین چالش های معلمان برقراری نظم در کلاس شده است. در دل این چالش البته فرصت هایی هم نهفته است. در این میان گاهی دیده می شود ورود به حریم معلم ضربه هولناکی به پیکره آموزش و پرورش وارد می کند. خط قرمز ما حفظ حریم و حرمت معلمان است.

بطحایی ادامه داد: وقتی حریم معلم شکسته شود حرمت نظام تعلیم و تربیت شکسته شده است. مهم ترین مسوولیت من نیز صیانت از این حرمت است. اگر ما معلم را تکریم نکنیم چطور انتظار داریم کرامت بخشیدن با دیگران را با دانش آموز تمرین کند

وی گفت: امروز روز سپاس از معلم است،  معلمانی که با نبود امکانات و فضاهای آموزشی کافی و تجهیزات چراغ تعلیم و تربیت را روشن نگه داشتند. امروز روز سپاس از معلمی است که برای تربیت فرزندان این آب و خاک روزهایی در هفته را دور از خانواده طی کند. من به عنوان همکار خانواده آموزش و پرورش ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهوری، سپاس خودم را به همه معلمان تقدیم می کنم.

منبع: نیوزگزاری مهر

About sungraph

Related Posts