Blog Post

فرجامِ برجامِ بدون آمریکا – ایمنابه گزارش نیوزنگار سیاسی سان گراف، به هر حال ایران با اتخاذ تصمیمی که ناشی از ذکاوت و درایت بود، راه دیپلماسی و گفت‌وگو با سایر طرفهای توافق را سرلوحه سیاست خارجی خود قرار داده و به جهانیان ثابت کرد، سیاست ایران شالوده اخلاقیات و آموزه‌هایی است که در آن صلح و آرامش نهفته است. حال دولت و ملت ایران منتظرند تا عملکرد ۵ کشور دیگر حاضر در توافق را ببینند که آیا همانگونه که می گویند، برجام را حفظ خواهند کرد یا در نهایت در برابر فشارهای ابر قدرت بدعهد تسلیم خواهند شد.

می‌توانستیم در سایه برجام توسعه خوبی داشته باشیم

محمد رضا خاتمی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران در این باره به نیوزنگار سان گراف گفت: ما در یک شرایط واقعاً ویژه ای به سر می بریم. بعد از خروج آمریکا از برجام، نوعی ابهام و نگرانی عمیق در وجود همه دیده می شود. بر خلاف دوستانی که برجام را از اول شکست خورده می‌دانستند، به نظر من و خیلی‌ها، برجام دریچه‌ای بود که می‌شد آن را باز کرد و شاید یک پیشرفت قابل توجهی در اقتصاد کشورمان ایجاد می‌کرد. ما می‌توانستیم در سایه برجام توسعه اقتصادی و اجتماعی خوبی داشته باشیم و در کنار آن مدل دیپلماسی خوبی برای تعامل ایجاد کنیم و از طریق آن بتوانیم به گفت‌وگو با جهان و محیط بیرون برای کشورمان برسیم.

اروپایی‌ها خیلی هم مستقل نیستند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: به نظر من اروپایی‌ها خیلی هم مستقل نیستند، حتی اگر دولت‌های اروپایی بتوانند حساب خودشان را از آمریکا جدا کنند، کمپانی‌های بزرگ سرمایه گذاری در دنیا به فکر منافع مادی و اقتصادی خود در کوتاه مدت و دراز مدت هستند، بنابراین مشخص نیست که اگر آمریکایی‌ها در این امور خیلی جدی باشند، بتوانیم از زیر این فشارها به راحتی در بیاییم.

عدم خروج اروپایی‌ها از برجام سودی نخواهد داشت

ترکی نماینده مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان در مجلس در این رابطه گفت: آمریکا به هر صورت از برجام خارج شده و تمام تحریم‌ها برخواهد گشت. نهایتاً ۲۰ درصد از تحریم‌ها مربوط به کشورهای دیگر است و آن‌ها نیز نمی‌توانند مستقلاً عمل کنند. عدم خروج اروپایی‌ها از برجام سودی برای ایران ندارد و ماندن آنها معنی و مفهومی نخواهد داشت. نهایتاً من فکرمیکنم، این بازی جدیدی است و می‌خواهند کشور ما را مشغول کنند.

نماینده مردم فریدن وفریدونشهر اضافه کرد: دولت موضع خود را اعلام کرده است، باید صبر کرد تا افکار عمومی جهان نسبت به موضوع آگاه شود. ما صبر می‌کنیم اگر نتیجه‌ای حاصل نشد، غنی سازی را مجدداً از سر می‌گیریم.

باید غنی سازی را شروع کنیم

ترکی در رابطه با نحوه عملکرد اروپا نسبت به عدم خروج از برجام گفت: من اطمینان می‌دهم که اروپایی‌ها کاری نخواهند کرد و ما باید غنی سازی را شروع کنیم. برجام با اروپا دردی را دوا نخواهد کرد، ولی بالاخره دولت اینطور خواسته که افکار عمومی را قانع کند.

اروپا ادعاهای خود را ثابت کند

سید ناصر موسوی لارگانی، رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز گفت: واقعیت این است که اروپا تا کنون هیچ کاری نکرده است، وقتی می گویند ما از برجام خارج نمی‌شویم، باید ثابت و اعلام کنند بانک‌های اروپایی هیچ تحریمی علیه ایران ندارند و آمادگی دارند مراودات بانکی با ایران داشته باشند؛ اگر چنین اقدامی صورت دهند، قطعاً می‌شود به آنها اعتماد کرد، اما اگر بخواهند فقط ایران را سرگرم کنند و از غنی سازی و مسائل هسته‌ای باز بدارند، به نظر من توجه کردن به این بحث اشتباه محض است و ایران باید هرچه سریعتر غنی سازی را از سر بگیرد و از ان پی تی خارج شود.

ایران به تمام تعهدات خود عمل کرد

نماینده مردم فلاورجان گفت: به نظر من آمریکا، چه در زمان ریاست جمهوری اوباما و چه دوران ترامپ اصلاً برجام را نپذیرفته است که حال بخواهد از آن خارج شود. دید من این است که ما یک توافق نامه چند جانبه امضا کردیم؛ یعنی ایران و کشورهای طرف ۱+۵، بنابراین برجام توافقی دو طرفه نبود. در توافقات دوجانبه فقط طرف مقابل ملزم می‌شود تعهداتی را انجام بدهد، اما این توافق نامه چند جانبه بود و ایران به تمام تعهدات خود عمل کرد؛ هرچند متعهد بودن به برجام، اشتباه بزرگی بود.

ترامپ متخصص خروج از توافقات است

ناهید تاج الدین، نماینده مردم اصفهان در مجلس به نیوزنگار سان گراف گفت: رفتار ترامپ قابل پیش بینی بود، رییس جمهور جدید آمریکا را در دنیا به عنوان متخصص خروج از توافقات می‌شناسند. از زمان روی کارآمدن ترامپ، آمریکا بسیاری از قراردادهای مهم بین‌المللی را ترک یا تهدید به خروج از آن کرده است.

این نماینده مجلس گفت: به هر حال ترامپ از درک اهمیت تاریخی برجام برای صلح و ثبات در منطقه عاجز است و به جای حفظ صلح آن را معامله می‌کند؛ چون بیشتر از آنکه سیاستمدار باشد یک تاجر است.

همراهی جهانی با ایران را باید به عنوان یک سرمایه تلقی کرد

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه اکثر کشورهای جهان از موضع ایران و باقی ماندن برجام حمایت می‌کنند و فقط دو سه کشور بیشتر نیستند که از آمریکا حمایت کردند. ایران باید همراهی جهانی با خود را به عنوان یک سرمایه تلقی کرده و با کشورهای حامی برجام روابط بیشتری داشته باشد.

واعظی که در گفت و گو با ایسنا سخن می گفت، افزود: ما در این شرایط نیازمند این هستیم که  در داخل کشور در همه زمینه‌ها از جمله زمینه اقتصادی خود را بیشتر تقویت کنیم، باید موانع تولید را برطرف کنیم.

 ترامپ مجبور بود از برجام خارج شود

اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم در مجلس در خصوص خروج ترامپ از برجام به نیوزنگار سان گراف گفت: خروج از برجام با توجه به شعارهایی که ترامپ داشت، وابستگی وی به رژیم صهیونیستی و قول هایی که به عربستان سعودی داده بود؛ قابل پیش بینی بود و نهایتاً این قضیه را عملیاتی کرد.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در خصوص بازتاب بین المللی خروج ترامپ از برجام گفت: چیزی که به همه دنیا مخابره شد و همه دیدند این بود که؛ آمریکا به تعهدات بین المللی پایبند نیست و این ظرفیت خوبی است که دنیا بداند آمریکا قابل اعتماد نیست.

آمریکا، مانع اجرای تعهدات دیگران بود

سلیمی اضافه کرد: حال در شرایط فعلی که دولت قصد دارد برجام را بدون آمریکا ادامه دهد، لازم است تعهداتی که می‌گیرد، تضمین داشته باشد تا دیگران مانند آمریکا نتوانند به راحتی آنها را عملیاتی نکنند. آمریکا قبل از خروج از برجام نیز، اجازه نمی‌داد دیگران تعهدات خود را به درستی عملی کنند،. بنابراین در شرایط حساس فعلی، مجلس باید مراقبت کند بقیه کشورها از رویه آمریکا پیروی نکنند تا در نهایت منافع کشور به بهترین شکل تأمین بشود.

به گزارش سان گراف، با برون‌رفت آمریکا از توافق‌نامه برجام، تکرار این روند از سوی دیگر کشورها و اجرایی نشدن تعهدات از سوی آنها نیز امری دور از واقعیت نیست؛ هر چند در حال حاضر ۵ کشور دیگر طرف توافق بر اجرایی شدن کامل برجام تأکید می کنند. با این وجود، آنچه که اقتدار و قدرت ایران را در این شرایط نشان می دهد و طرفهای مقابل را به رعایت حقوق ایران تشویق می کند، رویکرد دولت و سایر نیروهای داخلی است. برای گذر از این برهه زمانی، انسجام و یکپارچگی دولت و ملت، یک الزام ضروری است.

لازم است گرایش‌های سیاسی هم در این موقعیت حساس کنونی از چند صدایی و تسویه حساب‌های سیاسی پرهیز کرده و  در جهت گذشتن از این گردنه سخت، متحد شوند تا انسجامی که لازمه گذر از این مرحله است را تحقق ببخشند. تنها با عزم استوارمجلس برای کمک به دولت و کشور و نیز همراهی و همدلی مردم و مسئولان است که می توانیم از گردنه برجام بی آمریکا عبور کنیم، تهدیدات را به حداقل برسانیم و منافع کشور را تأمین کنیم.

گزارش از: پاتریک ساهاکیان، نیوزنگار سیاسی سان گراف

About sungraph

Related Posts