Blog Post

تجارت عقرب در منازل مسکونی اصفهان



مریم امیدی در گفت‌وگو با نیوزنگار سان گراف با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از سال ۹۰ طرح تکثیر گونه‌های مختلف حیات وحش با هدف درآمدزایی برای افرادی که صلاحیت دارند را در دستور کار قرار داده است، اظهار کرد: هدف دیگر اجرای این طرح کاهش فشار بر جمعیت‌های اصلی این گونه‌ها در زیستگاه‌های طبیعی‌شان در مناطق حفاظت شده است تا کسانی که توانایی دارند در بخش‌های  آموزشی، اقتصادی و تحقیقاتی از این گونه‌ها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه از سال ۹۰ مجوز تکثیر گونه‌های پستانداران وحشی در حال اسارت از جمله آهو، کل و بز، قوچ و میش و گوزن صادر شد، افزود: دومین دستورالعمل در خصوص تکثیر و پرورش پرندگان وحشی بوده است که پرندگانی مانند کبک، بهله، بلدرچین، قرقاول و … را تدوین و اجرایی کرده‌ایم.

کارشناس حیات وحش محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه از نیمه دوم سال ۹۵ نیز دستورالعمل تکثیر و پرورش خزندگان، بندپابان و دوزیستان را تدوین کرده‌ایم، اضافه کرد: در این بخش عقرب با هدف سم گیری از بحث برانگیزترین تکثیر گونه‌ها در کشور و استان اصفهان بوده است.

۴۰۰ متقاصی و یک مجوز

وی با بیان اینکه برای تکثیر عقرب تخصص‌های زیادی مورد نیاز است، افزود: تاکنون برای این اقدام ۴۰۰ نفر درخواست خود را اعلام کرده‌اند که با گذشت بیش از یک سال تنها یک نفر مجوز فعالیت را دریافت و پرونده ۱۰ متقاضی نیز در کمیته فنی مطرح و در حال بررسی است.

امیدی با بیان اینکه ۱۷۵۰ گونه عقرب در جهان وجود دارد، اضافه کرد: ۵۰ گونه و زیرگونه از این عقرب‌ها در کشور وجود دارد که آمار دقیقی از نوع گونه‌ها، جمعیت و … در دست نیست.

وی با بیان اینکه می توان گفت بین پنج تا شش گونه عقرب موجود در کشور و استان اصفهان دارای خاصیت دارویی است، تصریح کرد: در این زمینه مواردی را داشتیم که بدون تخصص و اطلاع اقدام به عقرب گیری کرده و این امر ایمنی و سلامت شهروندان را به خطر انداخته است.

کارشناس حیات وحش محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه متاسفانه در بسیاری از موارد پرورش عقرب در منازل مسکونی انجام شده و خطرآفرین است، گفت: برای این امر با همکاری دستگاه قضایی و انتظامی برخوردهای لازم را داشته‌ایم که عمده‌ترین آنها یک مورد در آران و بیدگل بوده و یک مورد نیز در نجف آباد است که فرمانداری و اداره محیط زیست شهرستان پیگیر اسن پرونده هستند.

وی با بیان اینکه سم حاصل از عقرب در ایران برای مصادف دارویی بازار ندارد و شرکت‌های دارویی اروپایی بازار هدف این نوع سم هستند، افزود: برای این امر سرمایه‌گذاران باید مراوداتی را با بازارهای خارجی داشته باشند.

About sungraph

Related Posts