Blog Post

بولتون و داماد ترامپ از عوامل اصلی برکناری نیکی هیلی؟به گزارش سان گراف، نیکی هیلی که مواضع تند و افراطی اش علیه ایران همیشه مورد توجه بود، در اقدامی از پیش اعلام نشده و غیرمنتظره از سمت خود استعفا داد.

به گزارش شبکه نیوزی سی ان ان، وی دقایقی بعد از استعفایش نزد دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا رفت و استعفای خود را رسما تقدیم او کرد. 

پیش از این دونالد ترامپ گفته بود که می خواهد نیوز مهمی را بعد از دیدارش با نیکی هیلی اعلام کند، اما بعد از این دیدار، هر دو در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند و ترامپ تنها گفت که «هیلی می خواهد برای مدتی استراحت کند برای همین تا پایان سال جاری (میلادی) از نزد ما خواهد رفت.»

استعفای هیلی برای بسیاری از ناظران از جمله رسانه ها ناگهانی و غیرمنتظره بود اگر چه ترامپ به نیوزنگاران گفت که وی از شش ماه پیش قصد کناره گیری داشته است. 

پیش از این برخی نشریه ها از جمله هیل گزارش داده بود که نیکی هیلی قصد دارد خود را نامزد ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۲۰ کند، اما که در کنار ترامپ در مقابل نیوزنگاران ایستاده بود این ادعا را رد کرد و گفت که بر خلاف آن چه در برخی رسانه ها آمده است قصد نامزد شدن برای ریاست جمهوری آینده امریکا را ندارد و به حمایتش از دونالد ترامپ ادامه خواهد داد. 

حد فاصل اعلام نیوز استعفای هیلی تا دیدارش با دونالد ترامپ، شبکه نیوزی سی ان ان گزارش داده بود که برخی منابع آگاه می گویند که هیلی قرار است جانشین جیمز متیس، وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ شود که به گفته برخی منابع از زمان خروج امریکا از برجام روابطش با وی روز به روز تیره تر شده است. اما نشست نیوزی مشترک هیلی و ترامپ نشان داد که قرار نیست وی فعلا در دولت جدید امریکا سمتی داشته باشد. اگرچه ترامپ ابراز امیدواری کرد که به زودی نیکی هیلی به کاخ سفید برگردد و سمت تازه ای را عهده دار شود.

ترامپ با گفتن این که «دلمان برای هیلی تنگ می شود» همچنین گفت: «در ابتدای آغاز به کارش او از من خواسته بود که بعد از دو سال اگر خواست از ادامه کار انصراف دهد و من همان موقع با این شرط او موافقت کرده بودم.» وی که او را با نام کوچک صدا می کرد در ادامه افزود: «حدود شش ماه پیش نیکی از من خواسته بود که از سمتش استعفا دهد.»

شبکه نیوزی سی ان ان در وبسایت خود گزارش داد که جان بولتون، مشاور شورای عالی امنیت ملی امریکا و شماری از اعضای این شورا به ترامپ توصیه کرده بودند در صورتی که هیلی خواست از سمتش استعفا دهد با استعفای او مخالفت نکند چرا که او بیش از این دیگر توان ایفای نقش در این سمت را ندارد. آنها گفته بودند که باید این سمت به دوش کسی بیفتد که بتواند بار مسئولیت بیشتری را در دفاع از منافع امریکا به دوش بکشد. 

شبکه نیوزی الجزیره نیز گزارش داد که برخی منابع نیوزی می گویند که ناکامی نیکی هیلی در میزبانی موفقیت آمیز جلسه شورای امنیت امسال سازمان ملل با محوریت ایران که ریاست آن بر عهده دونالد ترامپ بود و انتظار می رفت امریکا بتواند جامعه جهانی را علیه ایران در این نشست بسیج کند اما با واکنش های صریح متحدان اروپایی امریکا مواجه شد به گونه ای که به صراحت اکثر حاضران از خروج امریکا از برجام انتقاد کردند، یکی از عوامل اصلی برکناری نیکی هیلی از نمایندگی امریکا در سازمان ملل بود.

برخی منابع نیوزی نیز احتمال داده اند که ایوانکا دختر ترامپ و همسرش جرد کوشنر در استعفای او نقش داشته باشند. هیلی این ادعا را رد کرد و گفت: «من نمی توانم به اندازه کافی از خوبی های ایوانکا و جرد کوشنر بگویم. جرد نابغه ای است که هنوز شناخته نشده است.»

وی ابراز اطمینان داد که همه چیز در دفترش در سازمان ملل خوب است و جانشین او می تواند به خوبی به کارها ادامه دهد.

ترامپ گفت جانشین هیلی را ظرف دو تا سه هفته آینده معرفی خواهد کرد. 

منبع:وقایع اتفاقیه

About sungraph

Related Posts