Blog Post

سه راس مثلث قدرت عراق متمایل به ایران است اصغر زارعی با اشاره به مواضع رییس جمهور جدید عراق در گفت‌و گو با نیوزنگار سان گراف اظهار کرد: خوشبختانه بعد از تحولات عراق و کشمکش‌هایی که برای حضور گروه‌های تکنوکرات و اصلاح طلب در انتخابات وجود داشت، مشخص شد که گروه‌های طرفدار مقاومت پیروز صحنه انتخابات شده اند.

وی افزود: با رایزنی ها و رضایت بزرگان و مرجعیت دینی، شاهد همسویی گروه‌ها و حامیان مقاومت در عراق بودیم و با ائتلاف و اتحادی که شکل گرفت، یکی از افراد متمایل به جناح طرفدار مقاومت توانست کرسی مجلس را از اهل سنت در اختیار بگیرد و این موفقیت منجر به موفقت‌های بعدی و انتخاب «برهم صالح» شد.

زارعی با اشاره به انتخاب برهم صالح به عنوان رییس جمهور عراق، گفت: وی از حزب اتحادیه میهنی کردستان، نیروهای متمایل به مقاومت و جمهوری اسلامی ایران و دارای سوابق روشنی در مبارزات و فعالیت های سیاسی است و بلافاصله بعد از انتخاب شدن، «عادل المهدی» را برای پست نخست وزیری از بین شیعیان انتخاب کرد.

وزارت خانه های کلیدی در سهم خواهی ها حرف اول را می زند

وی خاطر نشان کرد: در مجموع می توان گفت که هر دو پست سیاسی عراق در یک فرایند مثبت جهت دولت سازی و برخلاف میل آمریکایی‌ها و عربستان تعریف شده است و در حال حاضر یکی از مهم ترین مباحث و چالش ها، چیدمان اعضای کابینه عراق است.

زارعی افزود: در شرایط کنونی المهدی ماموریت پیدا کرده توازن و تعادلی را در بین گروه‌های سیاسی ایجاد کند و یک دولت مطلوب که بتواند پاسخ گوی مطالبات مردم باشد و آرامش و ثبات را برای مردم و جریانات سیاسی فراهم آورد، ایجاد کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه سهم خواهی و گروکشی هر یک از جریانات سیاسی در عراق می تواند چالش انتخاب وزرا را به همراه داشته باشد، گفت: تعیین افراد مناسب برای وزارت خانه های کلیدی مانند نفت، انرژی، خارجه و آموزش و پرورش جز مطالباتی است که در سهم خواهی ها حرف اول را می زند و البته یکی از مهمترین چالش های پیش روی عادل المهدی است.

وی افزود:امیدواریم علارغم این مباحث و با توجه به سابقه خوب المهدی در رایزنی های گذشته، در این مرحله هم گروهای سیاسی مانند سائرون وحشد شعبی و .. با تفاهم و بر اساس منافع ملی عراق و پشت سر گذاشتن مداخلات و زیاده خواهی عربستان و آمریکا، چیدمان مطلوبی در کابینه ایجاد کنند. 

سه راس سیاسی عراق متمایل به جبهه مقاومت و ایران است

زارعی با اشاره به سیاست خارجی دولت جدید عراق نسبت به کشورهای همسایه و به ویژه ایران، گفت: با توجه به چیدمانی که در حال حاضر وجود دارد، مثلث سه گانه مجلس، ریاست جمهوری و دولت متمایل به جبهه مقاومت و ایران است و قطعا در آینده هم وزارت خارجه در مسیر خواست و اراده این ملت خواهد بود و با توجه به رخداد هایی که در برخی از شهرهای عراق اتفاق افتاد، قطعا ملت عراق حرکتی برخلاف منافع این کشور را نخواهد پذیرفت.

وی یادآور شد: در دوره های گذشته حضور افرادی مثل طالبانی و فواد معصوم در پست ریاست جمهوری یک حضور نمادین و در نقش هماهنگ کننده بود، اما برهم صالح یک چهره مثبت با برخورداری از سابقه سیاسی خوب در صحنه سیاسی عراق است و می تواند پشتوانه خوبی برای مردم باشد و نقش‌های کلیدی تری ایفا کند.

به گزارش نیوزنگار سان گراف، «برهم صالح» از رهبران اتحادیه میهنی کردستان در سایه اختلافات بین دو حزب عمده کُرد که به تعویق چندین جلسه رأی‌گیری پارلمان انجامید، سرانجام با رأی نمایندگان رییس‌جمهور جدید عراق شد. او در کارنامه خود عنوان نخست وزیر سابق منطقه کردستان عراق را دارد و معاون نخست وزیر در دولت ایاد علاوی در سال ۲۰۰۴، معاون نخست وزیری در دولت نخست نوری المالکی طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹، وزیر برنامه‌ریزی در دولت ابراهیم الجعفری در سال ۲۰۰۵ نیز بوده است.

«عادل المهدی» نیز  سیاست‌مدار و اقتصاددان شیعه عراقی است. او از مقامات مجلس اعلای اسلامی عراق و معاون دبیرکل کنونی این سازمان است و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ یکی از دو معاون رییس‌جمهور عراق بوده است. 

About sungraph

Related Posts