Blog Post

وکلا از خدمات بیمه‌ای تامین اجتماعی بهره‌مند نیستندبه گزارش نیوزنگار سان گراف، لیلا رییسی شامگاه پنجشنبه در سی و نهمین مراسم تحلیف کانون وکلای دادگستری استان اصفهان خطاب به وکلای تازه ملبس شده اظهار کرد: شما کارآموزان امشب صاحب شان وکالت شدید و شان وکالت برای شما مسئولیت‌های زیادی در پی دارد .

وی شان وکالت را به معنای قانون دانست و افزود: جامعه وکالت باید قانون مداری را سرلوحه کار خود قرار دهد؛ نقض قانون ولو یک مورد برای یک وکیل با شرافت پسندیده نیست؛ همواره سعی کنید بهترین مجری قانون و بهترین ناظر بر اجرای درست قانون باشید.

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان افزود: شان وکالت به معنای وجدان بیدار است و اهمیت آن برای شما بسیار بیشتر از گذشته است؛ وجدان بیدار به معنای دغدغه شما برای اجرای عدالت است؛ یعنی هم درد دردمندان خواهید شد .

رییسی افزود: شان وکالت تحمل درد و رنج و تحمل زحمت مضاعف برای تحقق عدالت توام با وجدان بیدار است؛ شان وکالت شجاعت، جسارت، آزادگی، استقلال و عدم وابستگی به هر آن چیزی که مانع اجرای عدالت شود، است.

وی گفت: سلاح وکیل اخلاق ،علم و دانش است و اخلاق مداری، قانون مداری،دغدغه اجرای قانون  برای وکلا بسیار جدی تر از سایر افراد جامعه است زیرا آنان بیشترین ارتباط را با قانون دارند.

 رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان تاکید کرد: یک وکیل فارغ از جایگاه و پرونده وکالت باید سطح اطلاعات و دانش کافی را داشته باشد و همواره باید در راه کسب دانش برای اجرای عدالت از علم روز استفاده کند.

وکیل پاسدار شان انسانی همه انسان‌ها است

وی گفت: وکلا باید پاسدار ارزش‌های جامعه وکالت باشند و نقش موثری در جامعه و حفظ هنجارهای و ارزش‌های والای جامعه داشته باشند زیرا بنا بر تعریف قانون وکیل پاسدار شان انسانی همه انسان‌ها است.

رییسی خطاب به همکارانی که در حیطه جامعه وکالت نیستند درباره دغدغه های جامعه وکالت گفت: از قوه مقننه درخواست می‌شود که پاسدار استقلال کانون وکلا باشند چنانچه وکیل به عنوان مولفه اساسی یک جامعه سالم مهم و اساسی تلقی شود  دغدغه استقلال باید تحقق پیدا کند.

وی از دغدغه وکلا در زمینه رعایت شان قضایی در محاکم گفت و خطاب به مسئولان قضایی حاضر در جلسه اظهار کرد: مقامات قضایی، ریاست کل دادگستری و معاونت‌های مرتبط به این دغدغه‌ها توجه کرده اند اما با وجود این در مواردی شئون وکلا رعایت نمی‌شود.

وی با دردناک توصیف کردن این موضوع افزود: از همکاران در دستگاه قضایی استدعا داریم که حرمت و شان وکلای کانون‌های دادگستری رعایت شود زیرا حفظ شان و اعتماد به نفس یک وکیل شرط لازم برای اجرای عدالت است.

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: وکیلی که تحقیر شود نمی‌تواند مجری عدالت و حامی حق باشد؛ وکیلی که شئونش حفظ نمی‌شود توانایی دفاع از یک انسان ستم‌دیده بر او سخت می‌شود و این مهم از دغدغه‌های جامعه وکالت و کانون وکلای دادگستری است.

لزوم توجه به استفاده از وکلای تخصصی

رییسی تاکید کرد: جامعه وکالت نسبت به وکیل تخصصی حساس بوده و وجود دادگاه و دادسرا همچنین قوانین انتظامی شاهدی بر این گواه است.

وی افزود: وکیل مقید به اصول‌های، قوانین و مقررات است و کانون وکلا بر آن نظارت می کند زیرا کانون وکلا و جامعه وکالت هر دو در حفظ شان خود ذی نفع هستند بنابراین رعایت شان بدین معنی نیست که با وکیل خاطی برخورد نمی‌شود .

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان گفت: در همه صنوف افرادی بنا بر دلایل مختلف اصول و مقررات شغل را رعایت نکنند که حرفه وکالت نیز از این قاعده مستثنی نیست اما نام نهادن وکلا با القابی همانند کلاهبردار و متقلب شایسته نیست.

رییسی ابراز امیدواری کرد نوع نگاه به وکلا  از حالت کلیشه‌ای خارج شود زیرا در غیر این صورت جامعه آسیب خواهد دید؛ وکیل به عنوان یک انسان و موکل به عنوان یک فرد ستمدیده آسیب می‌بیند؛ دستگاه قضا نیز به دلیل اجرا نشدن عدالت زیان خواهد دید.

وی وکلا را یک بال اجرای فرشته عدالت دانست و افزود: اگر عدالت رعایت نشود جامعه‌ای پویا، پیشرفته و  سالم نخواهیم داشت و افراد جامعه متضرر خواهند شد.

وکلا امنیت شغلی و جانی ندارند

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با ابراز تاسف از نبود حمایت‌های لازم گفت: وکلا مدافعان بی دفاع هستند؛ امنیت شغلی، جانی و انسانی نیاز دارند که باید تامین شود.

رییسی تاکید کرد: چنانچه وکلا هر لحظه دغدغه جانی داشته باشند به آنان اجازه رعایت اصول را نمی دهد؛ حمایت های بیمه ای از وکلا نشده و کانون وکلای دادگستری با صندوق حمایت‌های بیمه‌ای دچار مشکل هستند .

وی خطاب به تاج الدین نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: کانون وکلای دادگستری انتظار دارد قوانین حمایتی از وکلا اصلاح شود و انتظار می رود به جایگاه وکلا بیشتر اهمیت داده شود زیرا آنان می‌توانند به مجلس شورای اسلامی و قوه مقننه در تصویب بهتر قوانین کمک کنند زیرا نسبت به سایران ضعف‌ها و نیازهای قانونی جامعه را می‌دانند.

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان افزود: کانون وکلا نقش بسیار موثری در کاهش معضلات اجتماعی در جامعه دارند و از تحمیل هزینه‌های هنگفت به دستگاه قضایی جلوگیری کنند به شرطی که نگاه به وکلا و جامعه وکلا مثبت باشد.

About sungraph

Related Posts