Blog Post

پرونده خاشقچی و معمای روابط عربستان و آمریکابه گزارش نیوزنگار سان گراف، سپتامبر سال گذشته او در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست از وحشت و موج بازداشت‌هایی که عربستان را در برگرفته بود نوشت و تاکید کرد که این روند دراماتیک هم فعالان اصلاح‌طلب و هم محافظه کاران عربستانی را در برگرفته است. چاپ این مقاله اولین واکنش بن سلمان را به همراه داشت و باعث شد او از نوشتن منع شود.

بعد از آن بود که «جمال خاشقچی»، مقاله مشهور خود را در واشنگتن پست منتشر کرد و در آن از ظلم وسیعی که به اقشار مختلف جامعه عربستان تحمیل می شود و نیز شمار زیادی از تحصیل کردگان سعودی از جمله خودش که برای حفظ جانشان تبعید اختیاری را انتخاب کرده اند، زیرا در صورت بازگشت سرنوشتی جز زندان ندارند، سخن گفت.

این روزنامه نگار  منتقد در هفته های گذشته بعد از ورود به کنسولگری کشورش در ترکیه دیگر هرگز دیده نشد و در حالی که دولت ترکیه معتقد است فایلهای صوتی و تصویری در اختیار دارد که نشان می دهد خاشقچی در همان کنسولگری شکنجه و کشته شده است، مقامات سعودی در علن چنین مسأله را تکذیب می کنند و در خفا می کوشند با پیشنهاد رشوه های میلیون دلاری، ترکیه را از پیگیری پرونده این روزنامه نگار منع کنند.

البته پرونده خاشقچی تنها روابط سیاسی ترکیه و عربستان را دچار تنش نکرده، در حالی که جامعه مدنی، روزنامه نگاران و حتی تعدادی از سناتورهای آمریکایی از رییس جمهور آمریکا خواسته‌اند به دلیل ارتکاب چنین جنایتی عربستان را تنبیه کند، ترامپ در دوراهی فروش تسلیحات به عربستان و جذب پترودلارهای آنها و تنبیه سران سعودی باقی مانده است.

آمریکا اقدام عربستان را لاپوشانی می کند

احمد بخشایشی اردستانی، کارشناس مسائل خاورمیانه در این رابطه به نیوزنگار سان گراف می گوید: واشنگتن در این واقعه حفظ آبرو می کند و در ظاهر اینگونه موضع می گیرد که اقدام عربستان درست نبوده است. این روزنامه نگار منتقد با خاندان سعودی رابطه بسیار نزدیکی داشته است و فقط نقدی را در«واشنگتن پست» در رابطه با آقای ترامپ منتشر کرده که چرا ترامپ عربستان را تحقیر می کند و این برای بن سلمان خوشایند نبوده است.

وی معتقد است که آمریکا هر چند برای اینکه ظاهر قضیه را حفظ کند، موضعی می گیرد که از دیگر رسانه ها عقب نماند، اما در نهایت این اقدام عربستان را لاپوشانی می کند و بیشترین تمرکز و توجه خود را بر روابط اقتصادی و تجاری با سعودی‌ها قرار می‌دهد.

پرونده خاشقچی ماهیت اصلاحات داخلی بن سلمان را نشان می دهد

این کارشناس خاورمیانه اما این مسئله را در نشان دادن اوضاع درونی عربستان موثر می داند و می‌گوید: با وجودی که بن سلمان خود را طرفدار اصلاحات می داند و به دنبال ایجاد تحولاتی در عربستان است، اما با این اقدامات می توان فهمید که چنین اصلاحاتی در ظاهر است اما در حقیقت فضای سیاسی عربستان بسیار به هم ریخته، ناهنجار و یک فضای دیکتاتوری است و اینها همه به دلیل این است که بن سلمان می خواهد پادشاهی خود را یک دست کند.

وی این ادعا را با مثال های دیگری تکمیل می‌کند و می‌گوید: برای نمونه هتل «ریتز کارلتون» ریاض را در نظر بگیرید که تعداد زیادی از شاهزاده‌های عربستان در آن زندانی هستند، مقامات سعودی از برخی از آنها حدود ۱۲۰ میلیارد دلار گرفت و آنها را آزاد کرد و برخی دیگر همچنان در بند هستند؛ همچنین حمله‌ای که ولیعهد عربستان در یمن انجام داد، مخالفان زیادی در عربستان نسبت به سیاست های وی ایجاد کرد.

آمریکا برای عربستان ژست می گیرد، اما قطع رابطه نمی کند

حیدر علی حجتی، فعال سیاسی نیز در تحلیل تأثیر پرونده خاشقچی بر روابط آمریکا و عربستان به نیوزنگار سان گراف می گوید: روابط ریاض و واشنگتن بر اساس منافعشان شکل می گیرد؛ با اینکه مقامات آمریکا در ظاهر از لزوم رعایت قوانین بین المللی، حقوق بشر و آزادی بیان دم می زنند، اما مناسبات واقعی آنها همواره بر اساس ارتباطات پشت پرده ای و معامله پیش می‌رود.

وی می گوید: ترامپ از زمان آغاز به کار خود همواره به صراحت اعلام کرده که عربستان در ازای هر اقدامی از سوی آمریکا باید پول بدهد؛ حال در پرونده خاشقچی نیز با اینکه ممکن است در ظاهر انتقاداتی هم صورت گیرد، اما بحث معامله و این چنین ارتباطاتی همیشه مطرح بوده و در این مورد نیز خواهد بود. 

حجتی معتقد است: ممکن است پرونده خاشقچی در ظاهر سبب ایجاد تنشهای سیاسی در روابط واشنگتن و ریاض شود، اما به قطع ارتباط دو کشور منجر نمی‌شود و روابط به روال سابق ادامه پیدا کند.

About sungraph

Related Posts